Cestování se psem
Cestování a poznávání nových míst je skvělým dobrodružstvím, a když máte navíc po boku svého věrného psího parťáka, může být ještě mnohem lepší. Cestování se psem vám umožní poznat nová místa a navíc posílit vaše vzájemné pouto. Avšak předtím než se vydáte na cestu, je důležité se pečlivě připravit, abyste zajistili pohodlnou a bezpečnou cestu pro vás i vašeho psa. Dodržováním následujících tipů zajistíte, že vaše dobrodružství bude pohodlné, bezpečné a plné radosti.
1. Zvolte vhodný cíl
Při plánování cesty se psem zvolte takový cíl, který bude vyhovovat potřebám a povaze vašeho psa. Ne každý pes je stejně nadšený z cestování. Někteří psi milují horské túry, zatímco jiní preferují odpočinek na pláži. Ujistěte se, že cílová destinace je pro vašeho psa vhodná. Nezapomeňte si také předem zjistit, jestli pes může na všechna místa, která máte v plánu navštívit.
2. Návštěva veterináře
Pokud nechcete nic zanedbat, nezapomeňte před cestou navštívit svého veterinárního lékaře. Ujistěte se, že je pes v dobrém zdravotním stavu a má platná všechna očkování. Pokud nechcete nic nechat náhodě, můžete si také předem zjistit možnosti veterinární péče v místě, kam cestujete.
3. Požadavky dané země
Pokud se chystáte do ciziny, zkontrolujte si před cestou požadavky dané země. Pro cestování po Evropské unii budete pro psa potřebovat Mezinárodní očkovací průkaz nebo pas. Do Chorvatska vás nevpustí se psem, který nemá platné očkování proti vzteklině či platný cestovní pas. Chorvatsko také zakazuje vstup a pobyt některým psům typu „bull“. Seznam zakázaných plemen se může lišit podle místních pravidel a je důležité si ověřit aktuální pravidla před cestou.
4. Hydratace a stravování
Mějte dostatek pitné vody pro vašeho psa během cesty, zejména v teplých obdobích. Pokud budete cestovat na delší vzdálenosti, dělejte pravidelné zastávky, aby si pes mohl odpočinout, vyvenčit se a napít. Co se týče krmení, mějte dostatek jídla pro celou dobu cesty, abyste nemuseli řešit nedostatek kvalitního krmiva na cestách.
5. Balení potřebné výbavy
Kromě vašich věcí nezapomeňte sbalit také vše potřebné pro vašeho psa. To zahrnuje jeho oblíbenou deku nebo polštářek, hračky, misky na vodu a jídlo, pamlsky, obojek s identifikačními údaji a vodítko. Nezapomeňte také na lékárničku pro psa s obvazem, dezinfekcí a pinzetou na odstranění klíšťat.
6. Trénink a sociální dovednosti
Před cestou si ověřte, že váš pes ovládá základní tréninkové dovednosti a reaguje na základní příkazy, jako je "sedni", "lehni" a "ke mně". Pokud máte na cestách v plánu návštěvu míst s mnoha lidmi, ujistěte se, že váš pes je na takové situace zvyklý a dobře snáší přítomnost cizích lidí a zvířat.
7. Cestování autem
Pokud se chcete vydat na delší cestu autem, zvykejte vašeho psa postupně. Nejdříve na kratší jízdy autem a poté zvyšujte délku cest. Nezapomeňte také psa v autě zabezpečit – ať už zvolíte vhodnou klec do auta, či bezpečnostní pás.
8. Zajištění zábavy během cesty
Dlouhé cesty mohou být pro psy unavující, proto je důležité mít připravené zábavné aktivity, které vašemu psovi zkrátí čas. Hračky, které může žvýkat, interaktivní hračky, nebo dokonce speciální hračky na rozptylování jsou skvělým způsobem, jak zabavit vašeho psa během jízdy.
9. Ubytování a plánování
Zarezervujte si takové ubytování, které bude pro psa vhodné. Vždy se předem informujte o pravidlech a poplatcích týkajících se pobytu s mazlíčky. Před plánováním denních aktivit zohledněte potřeby a limity vašeho psa, abyste se vyhnuli situacím, které by pro něj mohly být stresující nebo nebezpečné. Pamatujte, že cestování se psem vyžaduje trochu více flexibility ve vašich plánech. Buďte připraveni na to, že budete muset některé aktivity přizpůsobit potřebám a pohodlí vašeho psa. Sledujte jeho signály a buďte empatický k jeho potřebám.
10. Ochrana tlapek
Pokud plánujete navštívit místa s horkými povrchy, jako jsou písečné pláže nebo chodníky v parném počasí, ujistěte se, že vašemu psovi ochráníte tlapky. Existují krémy na tlapky, které chrání před popálením nebo poškrábáním. Je také vhodné myslet na to, že některé povrchy dosahují na slunci opravdu vysokých teplot a je dobré se jim vyhýbat, nebo je navštěvovat v časných ranních nebo pozdních večerních hodinách.
11. Zvládání úzkosti u psů
Někteří psi mohou trpět úzkostí v neznámém prostředí nebo při dlouhých cestách. Pokud má váš pes sklony k úzkosti, zkuste mu vytvořit bezpečné místo v autě nebo na ubytování, kde se bude cítit komfortně a uvolněně. Případně se poraďte se svým veterinářem ohledně možností zmírnění úzkosti, jako jsou speciální přírodní produkty či jiné pomůcky na uklidnění.
12. Udržujte čistotu
Mějte s sebou vždy dostatek pytlíků na exkrementy. Buďte ohleduplní k přírodě a ostatním cestovatelům a opusťte místo tak, jak jste ho našli. Pokud se ubytujete v hotelu či jiném ubytovacím zařízení, mějte na paměti pravidla týkající se domácích mazlíčků a dodržujte je.
Cestování se psem může být nezapomenutelným zážitkem plným radosti a dobrodružství. S pečlivou přípravou a ohleduplností k potřebám vašeho psa se můžete společně vydat na nová dobrodružství a vytvořit nezlomitelné pouto mezi vámi a vaším věrným čtyřnohým parťákem. Nezapomeňte dodržovat pravidla a zákony všude, kam se vydáte, a respektujte přírodu a místa, která navštívíte. Pamatujte, že bezpečnost a pohoda vašeho psa jsou vždy na prvním místě.